Licytacja
Licytacja blefowa - ogólne zasady
Licytacja blefowa nie powinna znaleźć się w tym rozdziale, gdyż nie ma ona nic wspólnego z podstawami licytacji, ale ponieważ nie planuję na razie innych rozdziałów na temat licytacji pozwolę podzielić się swoimi (i nie tylko) spostrzeżeniami.
Temat blefów jest traktowany w literaturze brydżowej trochę po macoszemu. Jedynie Janusz Korwin Mikke wraz z ś.p. Andrzejem Macieszczakiem w książce "Bez impasu"poświęcili temu zagadnieniu kilka stron. Mało tego, my blefiarze ;-) jesteśmy szykanowani i gnębieni na każdym kroku. Samo "Prawo brydżowe" wyraźnie nakazuje przy braku karty konwencyjnej interpretowanie odzywki niezgodnej z aktualnymi kanonami licytacji na niekorzyść strony takową odzywkę dającej. Ale nie poddajmy się, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami naszych eksperymentów licytacyjnych trzeba:
- Posiadać dokładny opis swego systemu (karta konwencyjna)
- Zaznaczyć w karcie, że blefy się u was zdarzają
- Jeżeli są sytuacje uzgodnione z partnerem, w których dopuszczacie możliwośc blefu (blef kontrolowany) - poinformować o tym przeciwników
- w sytuacji kiedy podejrzewasz partnera o odzywkę niezgodna z systemem, a przeciwnik nie otrzymał takiej informacji - licytować jak po zapowiedzi prawidłowej.
Rady:
- Nie przesadzaj z częstością - w przeciwnym wypadku przestanie nawet ciebie to śmieszyć. Jak mawiał polski brydżysta z dawnych lat Stanisław Bitner: "Dla osiągnięcia korzyści z blefów nikt nie musi ich stosować; wystarczy mieć opinię blefiarza...". Przede wszystkim musisz taką opinię wyrobić u partnera;-)
- Unikaj blefów w kolor krótkości - łatwe do wykrycia; o nieszczęście także nietrudno.
- Najlepiej aby nie odbiegał specjalnie od odzywki systemowej.
- Przemyśl plusy i minusy, a także możliwe scenariusze dalszej licytacji.
- Omów z partnerem typowe sytuacje blefowe (przy stole trzeba wtedy pukać!) - wprowadź kilka odzywek umożliwiających ich rozpoznanie (np. Drury)
- Jest to broń obosieczna - nie przejmuj się jak od czasu do czasu postawisz 1400.