Nauka brydża

Strona dla wszystkich, którzy kochają brydża i przy okazji chcą podnieść swoje umiejętności, także dla instruktorów szukających sprawdzonych zajęć czy inspiracji. Z czasem zapełnimy ją treścią, której być może potrzebujecie. Znajdą się tutaj zarówno regularne zajęcia dla kilku poziomów nauczania jak i luźne artykuły na każdy brydżowy temat.

In. Fb. Tw. Be. Db. Li.

Szkolenia brydżowe

/ Wist / środkowy / Wszystko o wiście

Wszystko o wiście

Wist to najtrudniejszy element gry w brydża. Wymaga od obrońców wielu umiejętności technicznych, ale przede wszystkim wyobraźni i współpracy. Obserwując przez wiele lat grę amatorów nietrudno o wniosek, że najbardziej ekscytująca dla nich jest rozgrywka i licytacja. Obrona natomiast wydaje się nudna i żmudna. Chcemy ten obraz zmienić i udowodnić, że wist może być także interesującym zagadnieniem jeśli włoży się odrobinę wysiłku zwanego intelektualnym. Bądźcie zatem jak Shorlock Holmes. Pokochajcie dedukcję!

Wistowanie technicznie nie różni się od rozgrywki, ponieważ korzysta z tego samego arsenału zagrań. Jedyna różnica polega na tym, że rozgrywający widzi wszystkie karty swojej strony i może nimi odpowiednio zarządzać, natomiast wistujący nie widząc kart partnera muszą stosować uzgodnione wcześniej, ale legalne zrzutki i sygnały by przekazać sobie jeśli nie pełne informacje o stanie posiadania to przynajmniej sugestie czy intencje. Aby obrońcy mogli nawiązać walkę z rozgrywającym muszą stosować te uzgodnione wcześniej narzędzia, a należą do nich system wistowy (w Polsce dominuje wist odmienny), zrzutki (popularne są u nas zrzutki odwrotne) oraz sygnały i inne sposoby dokładania/zagrywania kart w częstych sytuacjach. Dobra obrona wymaga ponadto współpracy, a ta polega głównie na ułatwianiu gry partnerowi dzięki przewidywaniu i rozumieniu jego problemów.


Więcej…