Wist

Systemy wistowe

Interpretacja wistu

W przypadku wistu odmiennego lub naturalnego (wersja MUD) możesz mieć niekiedy problemy z rozpoznaniem, czy wist nastąpił spod figury, czy z blotek. Pomocne w rozpoznaniu może być tzw. prawo jedenasu. Pozwala ono na określenie ile kart starszych od karty wistu znajduje się w zakrytej ręce. Sposób obliczania jest bardzo prosty: od 11 odejmujesz rangę (wysokość) karty wistu, liczbę starszych kart widocznych na stole i w twojej karcie. Jeśli otrzymasz liczbę ujemną to oznacza, że wist nie nastąpił z czwartej najlepszej. W kombajnie - odejmujesz od 10 zamiast od 11. Powyższy sposób jest bardzo przydatny przy kontraktach bezatutowych.

Prawo jedenastu jest pomocne w sytuacjach kiedy musisz podjąc decyzję, co dołożyć na trzecim ręku. Przykłady:

W643
8
D92
?

Przeciwnik rozgrywa bez atu a partner zawistował w 8-kę. Ze stołu została dołożona 3-ka. Co zrobisz? Prawo jedenastu mówi, że u obrońcy i u ciebie są 3 starsze od ósemki karty (11-8=3). Jedną widać na stole a sam masz dwie. Wynika z tego, że rozgrywający nie ma w zakrytej ręce starszej karty, więc należy dołozyć blotkę.

Oczywiście wist mógł nastąpić nie spod czwartej figury ale na przykład z trzech lub więcej blotek (1087). Zauważ jednak, że w tym przypadku jest obojętne co zrobisz.

D7
4
K865
?

Po otwarciu przez S 1NT znowu grany jest kontrakt bezatutowy. Wist 4-ką, rozgrywający dołożył ze stołu 7-kę. Przypadek wymaga głębszej analizy. Partner najprawdopodobniej zawistował spod 4 lub 5-tej figury. Z prawa jedenastu wynika, że w rozgrywającydysponuje jedną kartą starszą od 4-ki. Wchodzi w grę taka dystrybucja pomiędzy partnerem a rozgrywającym:

  • W1094(x) - Ax(x)
  • A1094(x) - Wx(x)
  • AW94(x) - 10x(x)
  • AW104(x) - 9x(x)

Pierwszy przypadek należy wykluczyć - z sekwensu partner wyszedłby waletem. Podobnie, chociaż już nie na pewno postąpiłby w przypadku drugim i czwartym, bo układy te tworzą sekwensy wewnętrzne. Najbardziej prawdopodobna jest zatem opcja trzecia. Tak czy inaczej należy postawić króla.

© 2008 jafo