Wist
Systemy wistowe
Zrzutki
Do wyboru masz zrzutki naturalne lub odwrotne. Bardziej popularne są te drugie. Z uwagi na informację jaką przekazujesz partnerowi wyróżnia się: zrzutki jakościowe (marka, demarka) i zrzutki ilościowe, mówiące o liczbie kart w kolorze (parzysta, nieparzysta). Możesz stosować oba rodzaje lub zdecydować się na przykład tylko na ilościówki, to zależy od upodobań, ważne żeby zostało uzgodnione.
Odrębną kwestią jest tzw. Lawinthal i będąca jego odmianą Zrzutka krakowska mówiące o wartościach w innym kolorze niż kolor zrzutki. Polecałbym następujący zakres stosowania poszczególnych sygnałów (zrzutki odmienne):
Marka - zrzucenie najniższej karty, zachęca do kontynuowania ataku w kolorze wistu; demarka - najwyższa blotka, mówi o braku figury w kolorze wistu lub o tym, że inny kolor wygląda z twojego punktu widzenia na bardziej obiecujący. W zasadzie po demarce wistujący jest zobowiązany do zmiany ataku na inny. Zakres stosowania sygnałów jakościowych - zagranie przez partnera, za wyjątkiem przypadków opisanych niżej.
Zrzucenie blotek w kolejności starsza-młodsza oznacza nieparzystą liczbę kart w kolorze; w kolejności młodsza-starsza - parzystą. Trzeba zauważyć, że zrzutki te ułatwiają również życie rozgrywającemu, więc zawsze musisz rozważyć, czy twojemu partnerowi przyda się do czegoś taka informacja. Jeżeli nie - to zrzucaj losowo. Zakres stosowania zrzutek ilościowych:
- gdy zagrywa przeciwnik
- przy kontraktach bezatutowych na wist partnera królem (o ile tak się umówiłeś)
- w sytuacji kiedy partner zagrał figurą i wiemy, że rozkład honorów po wyłożeniu dziadka jest dla niego jasny (np. po wiście asem dziadek wyłożył DWx)
- na wist przeciwko kontraktom premiowym (można się znowu umówić, że na asa daje się markę / demarkę, a na króla - ilościówkę)
Zrzucenie wysokiej blotki (lub figury) mówi o wartościach w kolorze wyższym z pozostałych (pomijając kolor wistu i kolor atutowy), zrzucenie najniższej karty wskazuje kolor niższy z pozostałych. Pewną trudność może sprawić rozróżnienie pomiędzy sygnałem jakościowym a Lavinthalem, dlatego powinieneś z partnerem szczegółowo omówić sytuacje w których będziecie stosować Lavinthala. Na ogół przyjmuje się, że jest on stosowany w następujących sytuacjach:
- widać, że dalszy wist jest niecelowy (w stole ukazał się singleton lub zostały wyrobione figury)
- partner zawistował w ewidentnego singla a przy lewie utrzymał się rozgrywający
- partner zawistował K a następnie asem (czym pokazał AK bez blotek); zauważ, że mając w kolorze akademię i chcąc uzyskać od partnera informację o bocznych wartościach, możesz również zawistować K a następnie asem
- po wiście ujawnił się rozkład zarówno ilościowy jak i rozkład figur (np. wyszedłeś asem z konfiguracji Axx w kolor, którym partner blokował a w stole pokazały się trzy blotki - wiadomo, że rozgrywający ma w ręce singla)
- nienaturalna zrzutka figury - trzeba pamiętać, że figurę zrzucisz również z sekwensu (np.: wist blotką, ze stołu as, a ty masz KDWxx) niekiedy również z dubla, już nie mówiąc o odblokowaniu się
- zrzutki w kolorze atutowym lub (przy bez atu) roboczym kolorze rozgrywającego (Lavinthal pomocniczy)
Zrzucenie karty nie do koloru. Wysoka - wartości w wyższym kolorze z pozostałych (pomijając kolor bieżący i kolor zrzutki), niska - wartości w niższym z pozostałych
- potwierdzenie wistu - stosowana przy kontraktach nt; dołożenie przez jednego z obrońców do pierwszego zagrania rozgrywającego niskiej karty - zachęca do kontynuacji pierwszego wistu, dołożenie wysokiej karty - przeciwnie
- zrzutki z co najmniej 5-kartowego koloru (wskazanego w licytacji) - o ile partner wyszedł figurą lub lewę zabito w dziadku, zrzucasz: średnią blotkę jako markę, najniższą i wysoką jako demarkę, a zarazem Lavinthala
- marka bezpośrednia (zamiast zrzutki krakowskiej) - zrzucenie karty nie do koloru: niska - wskazuje wartości w kolorze zrzutki, wysoka - zachęca do innego ataku niż kolor zrzutki
- totalna ilościówka - pomysł Szweda Helge Vinje; zrzutka w kolorze atutowym lub w pierwszym kolorze zagranym przez rozgrywającego (bez atu) odnosi się do całościowego układu kolorów: kolejność młodsza-starsza oznacza przewagę kolorów parzystych (np. układy: 4432, 4441, 5422 itp), kolejność starsza-młodsza oznacza przewagę kolorów nieparzystych (np. 4333, 5332, 5431 itp.)