Zapis

Wstęp

W rozdziale przedstawiłem klika sposobów zapisywania wyników w grze kółkowej. Sposób zapisu rzutuje na charakter gry. Przy każdym jest trochę inna taktyka licytacji i gry w ogóle. Po pierwsze przedstawiłem najbardziej tradycyjną formę zapisu czyli tzw roberki. Nie wiem, czy jeszcze ktoś gra w ten sposób ale wiedzy nigdy za wiele.

Dwa następne przykłady (Chicago i zapis szlemikowy) - to sposoby bardziej nowoczesne. Gra się na z góry określonych założeniach. Punktacja zależy tylko od tego co się ugrało a więc w prosty sposób wywodzi się z zapisu robrowego.Sam grywam zapisem szlemikowym. Polecam. Duże emocje, zwłaszcza przy grze na pieniążki ;-)

Dwa oststnie poprzez uzależnienie wyniku od posiadanych przez daną strone punktów, ograniczają trochę czynnik szczęścia. Można cały czas mieć słabą kartę, a mimo to zdobywać dla siebie punkty: zapis miltonowy naśladuje trochę grę w meczu, zapis maksowy (pomysł autorstwa Adama Królika) - w pewnym stopniu oddaje klimat gry w turnieju na zapis maksymalny. Dzięki zastosowaniu przedziałów siły został wyeliminowany "niesprawiedliwy" limit siły 24PC z zapisu miltonowego. Niestety tego zapisu nie wypróbowałem, wiec nie wiem jak się sprawdza w praktyce.

Dodałem również druk kontrolny, wykorzystywany do zapisu we wszystkich sportowych odmianach brydża, oraz tam gdzie potrzebne są z góry ustalone założenia.

© 2008 jafo