Nauka brydża

Strona dla wszystkich, którzy kochają brydża i przy okazji chcą podnieść swoje umiejętności, także dla instruktorów szukających sprawdzonych zajęć czy inspiracji. Z czasem zapełnimy ją treścią, której być może potrzebujecie. Znajdą się tutaj zarówno regularne zajęcia dla kilku poziomów nauczania jak i luźne artykuły na każdy brydżowy temat.

In. Fb. Tw. Be. Db. Li.

Szkolenia brydżowe

/ Bez kategorii / Kontra negatywna

Kontra negatywna

Kontra negatywna to odmiana kontry informacyjnej dawana przez odpowiadającego po otwarciu partnera i interwencji pierwszego obrońcy, jej pierwsza wersja (kontra Sputnik) została opracowana przez Ala Rotha i Tobiasa Stone’a, była częścią ich nowatorskiego systemu Roth-Stone. Ogólna definicja kontry negatywnej to pokazanie nielicytowanych do tej pory kolorów. Istnieje wiele odmian i wersji tej kontry, zazwyczaj stosuje się ją do wysokości 3. W polskich systemach kontra nie ma znaczenia karnego i wskazuje ręce, z którymi nie ma wygodnej licytacji, z reguły bez bez fitu w kolorze (starszym) otwarcia. Obecnie można zauważyć tendencję do stosowania kontry negatywnej także po otwarciu 1, co wydaje się być szczególnie przydatne po otwarciu 1 i interwencji na wysokości trzech. Oto najczęściej stosowane znaczenia kontry negatywnej w poszczególnych sekwencjach:

1.

W N E S
1 1 ktr

kontra oznacza 7+ pkt i obie starsze czwórki oraz nie obiecuje zatrzymania karo. Takie ustawienie licytacji zapobiega przed wyblokowaniem. Po 3 (S) gracz W może już z lekką nadwyżką zgłosić swóją starszą czwórkę mając pewność, że partner posiada obie.


2.

W N E S
1 1 ktr
W N E S
1 1 ktr

oznacza 7+ pkt, bez czwórki pików i oraz nie obiecuje zatrzymania kier. Nie polecam popularnego ustalenia, polegającego na zgłaszaniu 1 z piątki i kontrowaniu z czwórką. Znika nam z horyzontów myślowych karta w przedziale 7-10 bez zatrzymania kier i czterech pików. Martens uczy, że nawet 1 musi być z zatrzymaniem! Negatywna jest dawana w sytuacjach niezbyt komfortowych, a wejście nie przeszkadza w odpowiedzi 1 z czwórki. Nadal mamy możliwość zastosowania magistra.


3.

W N E S
1 1 ktr
W N E S
1 1 ktr

kontra (Sputnik) oznacza 7+ pkt i czwórkę w kierach. Jeśli kiery dłuższe to w sile (10)11+ i za słabe na bezpośredni, forsujący do końcówki, skok na 3. Z piątką-szóstką kierów w sile 6-10 pkt wchodzimy nie forsująco 2. Przykład nieco silniejszej sekwencji poniżej:


W N E S
1

1

1

pas

ktr

2¹

pas

 

¹ 10-11 pkt i 5 kierów lub więcej, ale przestrzelony, zbyt słaby kolor na bezpośredni skok w 3, forsuje na jedno okrążenie.


4.

W N E S
1 1 ktr
  1. 7+ pkt, w zasadzie 4+/4+ w kolorach młodszych, nie obiecuje zatrzymania pik
  2. 7+ pkt, bez fitu kier, nie obiecuje zatrzymania pik

W tej sekwencji za pomocą kontry licytuje się wszystkie ręce, z którymi nie ma wygodnej licytacji – nie można uzgodnić koloru otwierającego, nie można zalicytować bez atu i nie można zgłosić koloru młodszego. Otwierający licytuje do podstawowego wariantu kontry -> 1.


5.

W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr

kontra w swoim podstawowym wariancie oznacza drugą starszą czwórkę z siłą od 7 pkt; przy minimum siły ręka powinna dawać możliwość zagrania sensownego kontraktu w przypadku, gdy otwierający nie ma czwórki w kolorze kontrującego – taka asekuracja to najczęściej dubleton w kolorze otwarcia bądź piątka w nie licytowanym kolorze młodszym. Starszy kolor, wskazany kontrą, dłuższy niż czterokartowy jest możliwy w sile od 11 pkt, swobodne zalicytowanie starszego longera nie forsuje, gdyż jest w sile 6-9 pkt.


6.

W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr

kontra oznacza czwórkę w nie licytowanym kolorze starszym i przy minimum siły powinna zapewniać możliwość gry sensownego kontraktu w przypadku, gdy nie trafimy w czwórkę u otwierającego. Zabezpieczenie takie to piątka młodsza. Podobnie jak w sekwencji 5. wejście starszym kolorem (nie poprzedzone kontrą) nie forsuje.


7.

W N E S
1 2 ktr

kontra oznacza jedną lub dwie starsze czwórki i siłę od 7 pkt. Bezpośrednie 2 w starszy jest nie forsujące, silne ręce ze starszą piątką licytujemy przez kontrę –  swobodne zgłoszenie starszego koloru, poprzedzone kontrą forsuje na jedno okrążenie.


8.

W N E S
1 2 ktr
W N E S
1 2 ktr

kontra oznacza w zasadzie układ 4+-4+ w kolorach młodszych i siłę od 7 pkt. Przy minimum siły powinna zawierać większy układ w kolorach młodszych lub tolerancję gry w kolor otwarcia partnera. Kontra może też być dawana z jednym kolorem młodszym z siłą zbyt małą na zgłoszenie go na wysokości trzech.


9.

W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr

kontra powinna być dawana z czwórką (czwórkami) w nie licytowanym kolorze starszym; niemniej daje się ją też z silnymi rękami zrównoważonymi, bez zatrzymania w kolorze wejścia i fitu w kolorze otwarcia, z którymi nie ma innej sensownej odzywki.


10.

W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr
W N E S
1 3 ktr

kontra oznacza czwórkę w nie licytowanym kolorze starszym (bądź 4+-4+ w kolorach młodszych po otwarciu 1 w starszy). Rozszerzenie gamy rąk, z którymi można dawać kontrę na tak dużej wysokości bardzo utrudnia sensowne prowadzenie dalszej licytacji.


GENERALNA ZASADA: im wyżej tym więcej pkt na kontrę negatywną lub/i lepszy układ


CDN…