Nauka brydża

Strona dla wszystkich, którzy kochają brydża i przy okazji chcą podnieść swoje umiejętności, także dla instruktorów szukających sprawdzonych zajęć czy inspiracji. Z czasem zapełnimy ją treścią, której być może potrzebujecie. Znajdą się tutaj zarówno regularne zajęcia dla kilku poziomów nauczania jak i luźne artykuły na każdy brydżowy temat.

In. Fb. Tw. Be. Db. Li.

Szkolenia brydżowe

/ Licytacja / mechanizmy / inwit / Mechanizm zapraszający: inwit

Mechanizm zapraszający: inwit

Znam pary, nawet z czołówki światowej, które nie stosują inwitów. Może i tak można, ale to wymaga pamięci absolutnej, aby ogarnąć tysiące sekwencji bez jednego spójnego schematu. W tym artykule zajmę się inwitem trochę teoretycznie. To jeden z głównych mechanizmów licytacji naturalnej. Stosowany także w bardziej sztucznych systemach. Inwit to zaproszenie do gry wyższej… końcówki, szlemika czy szlema.

INWIT (z ang. to invite – zapraszać) – obiecuje nadwyżkę i zachęca, ale nie zmusza do dalszej licytacji.

Inwity do końcówek są stosunkowo łatwe do opanowania. Więcej atencji i zrozumienia wymaga materia jaką jest licytacja szlemowa. Wszak cue-bidowanie to właśnie inwitowanie jak napisał w Encyklopedii Brydża Leszek Gabriel. Zaproszenie do szlema występuje także pod nazwą własną inwit wielkoszlemowy.

Przykładowe sekwencje:

1. naturalne

W N E S
1

3

pas

pas

1

 

pas

 

W N E S
1

3

pas

pas

1

 

pas

 

W N E S
1

3

pas

pas

2

 

pas

 

W N E S
1

2

pas

pas

1

3

pas

 

W N E S
1 pas 2BA pas
W N E S
1BA pas 4BA pas

Przypatrując się powyższym sekwencjom łatwo wysnuć wniosek, że „stary” kolor (który był już licytowany) zalicytowany nawet z przeskokiem jest tylko zaproszeniem. Co prawda nie forsuje, ale silnie namawia do przyjęcia zaproszenia i zalicytowania przez partnera końcówki czy szlemika jak w ostatnim przykładzie. W drugim i trzecim nie ma przeskoku, ale jest windowanie licytacji po nie forsującej zapowiedzi partnera. W systemach stricte naturalnych BA odpowiadającego zwykle jest (poza USA) z bilansu na każdej wysokości jeśli oczywiście nie jest konwencyjne. W ostatnim przykładzie 4BA to tylko inwit. Gdybyśmy chcieli zapytać o asy skorzystalibyśmy z konwencji Gerbera 4.

2. semi-naturalne i warunkowe

Inwit kolorem bocznym

W N E S
1

3//

pas

pas

2

 

pas

 

W N E S
1

3

pas

pas

2

3

pas

pas

W N E S
1

2

pas

pas

1

3

pas

pas


W pierwszym otwierający inwituje końcówkę kolorem bocznym, ale nie musi to być czwórka. Może być z wartości skupionych w trzy-karcie lub nawet dwu-karcie. W drugim podobnie, jednak E nie licytuje ani końcówki ani odmowy w postaci 3 tylko inny kolor. W ten sposób przedstawia partnerowi warunek, po spełnieniu którego może on z kolei zalicytować dograną. W trzecim dla odmiany inwituje odpowiadający. Odbywa się to na takiej samej zasadzie jak w pierwszych dwóch przykładach.

W N E S
1

2

?

pas

pas

 

1

3¹

 

pas

pas

 

¹ inwit kolorem bocznym wymagającym uzupełnienia figurą lub krótkością, ewentualnie nadwyżki czy szpiczastej karty

AW75 D1032
K96 ADW
A97 86
983 D1042
AW75 D1032
K96 ADW
9752 86
A8 D1042
AW75 D1032
K96 ADW
AD97 86
98 D1042

We wszystkich tych przypadkach pierwsze dwa kółka licytacji potoczą się jak zaproponowano w diagramie. Z pierwszą ręką W nie przyjmie zaproszenia i zapowie 3 do pasa ze względu na dół i dymiącą dziurę w treflach (trzy blotki i minimum to najgorsze karty). W pozostałych dwóch przykładach inwit przyjmie licytując 4 ze względu na: b). uzupełnienie figurą trefl i szpiczastą kartę i c). górę przedziału 12-14 i dubla trefl.


3. konwencyjne

W N E S
1 pas 2
W N E S
1/ pas 2BA
W N E S
1/ pas 3/
W N E S
1BA pas 2

W przykładzie pierwszym propozycja inwitu poprzez zastąpienie forsującego zniesienia inwitem do 3BA. Drugi i trzeci przykład to Bergeny, różne inwity z fitem w kolorze partnera. Czwarty przypadek to z kolei połączenie w jednej odzywce inwitu do 3BA i transferu na trefle.

Koncepcja: co najmniej inwit

Od jakiegoś czasu modna, ale i całkiem pożyteczna jest koncepcja tzw. co najmniej inwitu. Omówimy ten koncept na przykładzie z kartami.

W8
D872
KD542
A3
6
AK95
A73
KD985
W N E S
pas

pas

pas

1

2

4

pas

pas

pas

1

3

?

Jeśli E-W nie mają zbyt wielu narzędzi w swoim systemie takich jak np. forsujące 2 czy 2BA to E może tu zastosować ten właśnie co najmniej inwit, który w pierwszym czytaniu będzie inwitem do końcówki. Dzięki temu E dowie się czy partner W wspiera figurą (tu: asem) trefle. Po pozytywnych 4 ruszy do szlemika licytując 4 i wyjaśniając, że to był inwit do szlemika. Zastosowanie splintera byłoby gorsze bo ukryłoby longer treflowy i przy dwóch tylko pikach u partnera skończyłoby się z odmową w postaci zjazdu do bazy czyli na 4. Gdyby natomiast W zalicytował po 3 negatywne 3 to W zadowoliłby się końcówką, tym samym wyjaśniając jakiego charakteru było 3.


Przykład inwitu wielkoszlemowego

K D 7 2
D 8
A 9 8 7 2
K 4
A W 10 9
A K 9 3
3
A D 8 6
W N E S
pas

pas

pas

pas

pas

pas

pas

1

1

2BA

3BA

4

5BA

7

pas

pas

pas

pas

pas

pas

pas

1

2

3

4

4BA

6

pas

  • 1 = naturalne, NF
  • 1 = zasada ekonomiczna (na wys. 1 z dwóch czwórek zgłaszamy najpierw kiery) , 4+ kiery, 6+ pkt, F1
  • 1 = 4 piki, F1
  • 2 = czwarty kolor pyta o zatrzymanie w tym kolorze, GF
  • 2BA = zatrzymanie w treflach
  • 3 = szlemikowe uzgodnienie koloru (gdyby S chciał grać tylko końcówkę zgłosiłby 4 w poprzednim okrążeniu zamiast 2)
  • 3BA = brak krótkości, a więc skład 4-2-5-2 i akceptacja aspiracji szlemikowych partnera (odmową byłoby negatywne 4)
  • 4 = cue-bid (as lub król)
  • 4 = cue-bid (as lub król)
  • 4BA = pytanie o asy, konwencja 102
  • 5BA = 2 asy, dama atu i boczny król
  • 6 = inwit wielkoszlemowy pytający o zatrzymanie trzeciej klasy w kierach, w tym wypadku o damę bo o dublu w kierach N już wie
  • 7 = przyjęcie zaproszenia

Inwit w licytacji dwustronnej

Zgodnie z najnowszymi trendami jeśli chodzi o inwit do końcówki w kolor starszy to zaproszeniem zarówno po naszym otwarciu jak i wejściu jest kolor przeciwnika.

Przykłady i sekwencje niebawem.

Cdn..