Rozgrywka

Prawdopodobieństwo

Kombinacje

W omawianych wcześniej przykładach liczba układów była na tyle mała, że można je było wszystkie wypisać i policzyć na palcach. Co jednak zrobić kiedy liczba możliwości jest duża? Można skorzystać z gotowych tabel, tak jak to już wcześniej zrobiliśmy, przyjmując na przykład w ostatnim przykładzie, że prawdopodobieństwo podziału 2:2 wynosi 40% (Tabela podziału koloru). Dla zainteresowanych w skrócie skąd takie liczby się wzięły.

W rachunku prawdopodobieństwa wykorzystywanych jest kilka wzorów w zależności od tego czy jest istotna kolejność elementów lub czy są możliwe powtórzenia. Jest to szeroko omówione choćby na www.math.edu.pl w dziale poświęconym kombinatoryce. Specyfika brydża jest taka, że nas interesuje praktycznie tylko jeden wzór dotyczący kombinacji

Kombinacje - wzór

Wygląda groźnie jednak taki nie jest. Na początek co to za wykrzykniki. Jest to tzw silnia - działanie sprowadzające się do pomnożenia wszystkich liczb całkowitych od 1 do liczby przed wykrzyknikiem. Na przykład:

5! = 1 * 2 * 3 * 4 * 5 = 120

W przedstawionym wzorze są dwa parametry: n i k. Pierwszy z nich to liczba kart, z których tworzymy kombinacje, drugi mówi o tym ilu kartowe mają te kombinacje być. Dla zrozumienia sprawy prosty przykład. Jeśli mamy kolor dziewięciokartowy, podzielony u przeciwników 2:2, w którym brakuje A, K, 3 i 2 to jest możliwych sześć rozkładów (dla uproszczenia tylko jedna ręka): AK, A3, A2, K3, K2, 32. Korzystając z wzoru na kombinacje podstawiamy za n - liczbę brakujących kart czyli 4, a za k - 2, bo kombinacje mają być dwukartowe.

Kombinacje - przykład

Jeśli komuś nadal wydaje się to za trudne to można skorzystać z tablic lub z kalkulatora. Najważniejsze aby dobrze określić n i k. Przejdźmy do konkretów.

Przykład 1 - prawdopodobieństwo podziału 3:3 u przeciwników jeśli mamy kolor 7-kartowy

Gdyby była potrzeba obliczenia prawdopodobieństwa podziału 4:2. Trzeba by powyższą procedurę powtórzyć zarówno dla kombinacji 4-kartowych jak i 2-kartowych, a następnie dodać wyniki.

Przykład 2 - drugi król pod impasem, gdy mamy kolor 8-kartowy
Przykład 3 - DW sec za impasem przy kolorze 9-kartowym

© 2008 jafo