Nauka brydża

Strona dla wszystkich, którzy kochają brydża i przy okazji chcą podnieść swoje umiejętności, także dla instruktorów szukających sprawdzonych zajęć czy inspiracji. Z czasem zapełnimy ją treścią, której być może potrzebujecie. Znajdą się tutaj zarówno regularne zajęcia dla kilku poziomów nauczania jak i luźne artykuły na każdy brydżowy temat.

In. Fb. Tw. Be. Db. Li.

Szkolenia brydżowe

/ Licytacja / konwencje / Precision 2 Trefl

Precision 2 Trefl

Konwencja zapożyczona z systemu Precision Club opracowanego w latach sześćdziesiątych przez C. C. Wei. Precision Club przeżywał swój złoty okres w latach 70-tych, kiedy dzięki niemu zwyciężały trzy wielkie reprezentacje; USA, Włochy i Chiny. System był popularny także w Polsce. Nie wytrzymał zwiększonej, bardziej agresywnej, aktywności obrońców w latach 80-90-tych. Konwencja wypierana jest obecnie przez podlimitowe 2 na kolorach starszych. Zmianę zaproponował już w 2015 Krzysztof Jassem. Skoro konwencja odchodzi do lamusa to zajmiemy się nią jedynie z grubsza.

Skład i siła

Otwarcie przyrzeka albo 6 trefli albo 5 trefli ze starszą czwórką i siłę 11-14 pkt. Kolor treflowy powinien być przyzwoity. Ze składem 4-4-0-5 otwierajcie 1, ponieważ po 2 ciężko będzie znaleźć grę w drugi starszy. Otwarcie 2 trochę blokuje, ale przede wszystkim odciąża przeładowane bo wielowariantowe 1.

Esencja

Forsujące zapowiedzi  2 i 2

Odpowiedzi otwierającego 2 i 3 mogą się nieco różnić w zależności od przyjętego podejścia. Pierwsza szkoła preferuje siłę, a druga bardziej zainteresowana jest układem.

W N E S
2

?

pas

 

2

 

pas

 

  • 2 = licytowana czwórka
  • 2 = 6 trefli i w zależności od podejścia albo dół otwarcia albo karta bez singla
  • 3 = 6 trefli i znów albo góra otwarcia albo karta z singletonem

PO KOLEI

W N E S
2

 

 

 

pas

 

 

 

?

 

 

 

  • pas = bez fitu, ogólnie słaba karta
  • 2 = jw, pytanie F1
  • 2 = przyzwoity, powtarzalny kolor, NF
  • 2 = dwuznaczne; słabe i blokujące z fitem lub GF 5-5
  • 3 = INWIT
  • 3 = sześciokart, INWIT
  • 3/4/5 = do gry

Skrypt do wykorzystania na BBO

Jeśli chcecie potrenować w parze na BBO to po założeniu stołu kliknijcie w zakładkę źródło rozdań i wybierzcie opcję zaawansowane. Pojawi się okienko, w które wkleicie poniższy kod. System za każdym razem będzie generował jedną rękę 11-14 pkt w żądanym składzie i drugą dowolną. Owocnego treningu.

hcp(south)>=11 and hcp(south)<=14 && hcp(south, clubs)>1 &&
(clubs(south)>5 or shape(south,4xx5+x4x5-4405)) &&
hearts(south)<5 && spades(south)<5 && diamonds(south)<5