Nauka brydża

Strona dla wszystkich, którzy kochają brydża i przy okazji chcą podnieść swoje umiejętności, także dla instruktorów szukających sprawdzonych zajęć czy inspiracji. Z czasem zapełnimy ją treścią, której być może potrzebujecie. Znajdą się tutaj zarówno regularne zajęcia dla kilku poziomów nauczania jak i luźne artykuły na każdy brydżowy temat.

In. Fb. Tw. Be. Db. Li.

Szkolenia brydżowe

/ Konwencje / Transfer Smolenia

Transfer Smolenia

Licytacja nieustannie się rozwija i chociaż powstają ciągle nowe koncepcje to jednak transfer Smolenia jest nadal standardem jeśli chodzi o rozwiązania po otwarciu BA. Konwencja jest bardzo popularna w Polsce.

Transfer Smolenia (Smolena, ang. „Smolen transfers”) to brydżowa konwencja licytacyjna opracowana przez amerykańskiego brydżystę Michaela Smolena. Polega ona na tym, ze po otwarciu partnera 1BA, z ręką zawierającą 5-4 w kolorach starszych i siłą gwarantującą dograną, licytujemy 2♣ Stayman, a po ewentualnej odpowiedzi 2♦ (pokazującej brak czterokartowego koloru starszego), licytujemy na poziomie trzech kolor czwórki. Taka licytacja zawsze ustawia ostateczny kontrakt z ręki partnera. Tę samą konwencję można zastosować w układem 6-4, wtedy po ewentualnym 3BA, licytujemy transfer na kolor szóstki.

Transfer Smolenia można też użyć w licytacji dwustronnej, na przykład kiedy Staymana skontruje przeciwnik z lewej, a partner i przeciwnik z prawej po kontrze spasują. [za Vikidot]

Rozwiązanie dla rąk 5-4 na starszych w sile zapewniającej dograną

96
32
AK108
107654
AW3 D10875
K5 ADW6
W976 D2
KDW8 32
K42
109874
543
A97
W N E S
1

2

3

pas

pas

pas

2

3¹

4

pas

pas

pas…

¹ Transfer Smolenia

E zalicytował kolor czwórki transferując piki i gdyby W miał odwrotnie w starszych to wybrałby do gry 3. Z kolei gdyby E miał odwrotnie w starszych to po odpowiedzi 2 skoczyłby w 3 pozostawiając decyzję graczowi W.


W N E S
1

2

3

4

pas

pas

pas

pas…

2

3¹

4²

 

pas

pas

pas

 

¹ transfer Smolenia 5-4

² powtórny transfer Smolenia 6-4

Konwencja sprawdza się również w przypadku posiadania 6-4 w starszych. Po ewentualnym 3 licytujemy transferowo szóstkę i dzięki temu możemy albo zagrać kontrakt na atutach rozłożonych 4-4 albo 6-3 i ostatecznie 6-2. Uwaga: w przypadku posiadania kierów po 3 musimy zalicytować 4!


CDN…